Slide 1
chata leśna polana
________________________________
poczuj ciszę i spokój blisko natury

DWA CAŁOROCZNE DOMKI

Slide 1
Rowery elektryczne

Odkrywaj Brodnicki Park Krajobrazowy na rowerze elektrycznym! Mamy dla Was różne rozmiary rowerów i zestawy dla całych rodzin.

Slide 1
Nowość!
Wodny plac zabaw dostępny latem.
Slide 1
chata leśna polana

__________________________________________
Północna Polska. Warmia i Mazury.
Odkryj kameralną agroturystykę na Pojezierzu Brodnickim. Mamy dla Was 2 domki, każdy pomieści do 8 osób. Są tarasy i kominki oraz dzieciolubna przestrzeń z placem zabaw i trampoliną. Blisko nad jeziora i na narty. Mamy dla Was pyszne śniadania.

Slide 1
Voucher podarunkowy

Szukasz wyjątkowego i niezapomnianego prezentu dla bliskiej osoby?
Mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie - voucher na pobyt w Chacie Leśna Polana.
Nasz voucher to wyjątkowa okazja na spędzenie niezapomnianych chwil w komfortowych domkach wśród malowniczej natury.

previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Zamek w Golubiu Dobrzyniu | Chata Leśna Polana

Zamek w Golubiu Dobrzyniu, majestatycznie górujący nad miastem, to czteroskrzydłowy konwentualny zamek krzyżacki, stanowiący nieodłączną część dziedzictwa Europy Środkowej. Położony zaledwie 50 minut drogi od Chaty Leśna Polana, zamek ten przenosi nas w świat gotycko-renesansowej architektury i fascynującej historii. Co rocznie organizowane są tam turnieje rycerskie. 

Historia Zamku

W 1258 roku vila Golube stała się własnością biskupa włocławskiego Wolimira, a drewniany gród strzegący przeprawy przez Drwęcę przekształcił się w zamek. W 1293 roku, w wyniku wymiany pomiędzy biskupstwem włocławskim a Zakonem Krzyżackim, zamek znalazł się w granicach państwa zakonnego.

Rozpoczęcie budowy zamku murowanego miało miejsce między 1304 a 1306 rokiem, z inicjatywy pruskiego mistrza krajowego Konrada Sacka. Pierwszym etapem była budowa kurtyny obwodowej, a kolejne lata przyniosły skrzydło południowe z kaplicą św. Krzyża i refektarzem. Skrzydła zachodnie, wschodnie i północne wznoszone były stopniowo, nadając zamkowi imponującą formę gotycko-renesansową.

Zamek wielokrotnie stawiał opór oblężeniom, a w latach 1329–1333 próby zdobycia podejmowane były przez Władysława Łokietka. Podczas wojny golubskiej w 1422 roku, zamek zdobyty przez wojska polskie poniósł znaczne uszkodzenia, ale po odbudowie w latach 1433–1449, powrócił do dawnej świetności.

Przez Wieki i Wojny

Zamek był świadkiem burzliwych wydarzeń w historii Polski. W czasie wojny trzynastoletniej (1454-1466), opanowany został przez Związek Pruski, a w 1456 roku poddał się najemnemu wojsku krzyżackiemu. Wojny napoleońskie i szwedzkie pozostawiły ślady w historii zamku, który pełnił funkcję lazaretu.

W XVI i XVII wieku zamek przeszedł przebudowy, a w latach 1616–1623 królewna Anna Wazówna nadała mu późnorenesansowy charakter. Tu również po raz pierwszy w Polsce wyhodowano tytoń sprowadzony z Turcji.

Współczesność i Odbudowa

Po zniszczeniach wojennych i burzliwych dziejach, zamek w Golubiu Dobrzyniu przeżył kolejne etapy odbudowy. W latach 1959–1966 oraz po roku 2006 przeszedł prace restauracyjne, przywracając mu dawny blask. Dziś, jako muzeum, stanowi ważny element polskiego dziedzictwa kulturowego.

Zamek w Golubiu Dobrzyniu to nie tylko zabytek architektoniczny, lecz również kawałek historii, który warto odkrywać i pielęgnować. Jego mury opowiadają fascynującą historię, a widok z jego wież ukazuje piękno Polskich krain.