Slide 1
chata leśna polana
________________________________
poczuj ciszę i spokój blisko natury

DWA CAŁOROCZNE DOMKI

Slide 1
Rowery elektryczne

Odkrywaj Brodnicki Park Krajobrazowy na rowerze elektrycznym! Mamy dla Was różne rozmiary rowerów i zestawy dla całych rodzin.

Slide 1
Nowość!
Wodny plac zabaw dostępny latem.
Slide 1
chata leśna polana

__________________________________________
Północna Polska. Warmia i Mazury.
Odkryj kameralną agroturystykę na Pojezierzu Brodnickim. Mamy dla Was 2 domki, każdy pomieści do 8 osób. Są tarasy i kominki oraz dzieciolubna przestrzeń z placem zabaw i trampoliną. Blisko nad jeziora i na narty. Mamy dla Was pyszne śniadania.

Slide 1
Voucher podarunkowy

Szukasz wyjątkowego i niezapomnianego prezentu dla bliskiej osoby?
Mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie - voucher na pobyt w Chacie Leśna Polana.
Nasz voucher to wyjątkowa okazja na spędzenie niezapomnianych chwil w komfortowych domkach wśród malowniczej natury.

previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Bunkry militarne na Pojezierzu Brodnickim | Chata Leśna Polana

W gęstych lasach na północ od Brodnicy kryje się historia zapomnianych świadków II wojny światowej - bunkrów militarnych z czasów Armii Pomorze. Konkretnie chodzi o obszar Pozycji Jezior Brodnickich, gdzie znajdują się cztery schrony, świadectwo strategicznych decyzji sprzed lat.

Odcinek pozycji ciągnie się wzdłuż podmokłej doliny, łącząc ze sobą jeziora Bachotek, Strażym, Zbiczno i Ciche. Wybór lokalizacji schronów tylko na przesmykach między jeziorami był strategią obronną, co miało zapewnić kontrolę nad kluczowymi punktami.

Do prac nad bunkrami zaangażowano żołnierzy z 63 Pułku Piechoty, organiczny batalion saperów z 4 Dywizji Piechoty oraz 50 robotników cywilnych. Efektem ich wysiłku było powstanie 4 schronów, zasieków, zawałów leśnych i spiętrzeń wody do 2 września 1939 roku. Niestety, dwa z nich (nr 2 i 3) doznały uszkodzeń w czasie działań wojennych.

W trakcie września 1939 roku, choć pozycja była obsadzona przez OW Brodnica (I/67 Pułku Piechoty i batalion Obrony Narodowej Brodnica), nie padła ona ofiarą ataku nieprzyjaciela. 4 września 1939 roku OW Brodnica wycofano jako osłonę dla Grupy Operacyjnej Wschód.

Dziś bunkry te stanowią nie tylko materialne dziedzictwo przeszłości, ale także pamiątkę po ludziach, którzy podjęli trud budowy w obliczu zbliżającego się konfliktu. To miejsce, gdzie historia złącza się z naturą, a bunkry świadczą o odwadze i determinacji tych, którzy bronili swojej ojczyzny.